• +908502278643
  • 08502278643

Almanya Oturum & Çalışma İzni

Almanya ekonomik koşullarının iyi olmasının yanında gelişmiş hukuk sisteminin sağladığı huzur ve güven ortamı nedeniyle birçok kişi için cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Ancak Almanya’nın bürokratik yapısı ve kontrolsüz göçü engellemeye yönelik genel politikası nedeniyle başvuru sürecinin oldukça titiz yürütülmesi gerekmektedir.

 

Almanya’nın göç politikasını baktığımız zaman temel ilkeler olarak şunlar göze çarpmaktadır;

 

Almanya , sosyal devlet niteliğine sahip olduğundan kendi sosyal - ekonomik sistemine yük olması muhtemel kişilerin başvurularını olumsuz cevaplamaktadır.

Eğitim, kültür, çalışma gücü vb. özelliklere sahip kişiler Almanya için tercih sebebidir. Yaş ortalaması ve üretim kapasitesi göz önüne alındığında Almanya’nın nitelikli iş gücüne herzaman ihtiyacı olduğu ve olmaya devam edeceği açıktır.

Almanya’nın ekonomik hayatına değer katacak, istihdam sağlayacak firma sahipleri açısından Alman göç idaresinin tavrının genel olarak olumlu olduğu söylenebilir. Ancak sadece yüklü miktarda ekonomik güce sahip olmak yeterli olmayıp, kişinin geçmiş iş tecrübesi ve geleceğe yönelik iş planları önem taşımaktadır.

 

30 yıldan bu yana özellikle yabancıların oturum-çalışma izinleri alanında uzmanlaşmış ekibimiz, sizin durumunuza göre objektif değerlendirmede bulunmakta, bu ön değerlendirme olumluysa süreç devam ettirilmektedir. Prensibimiz realist olmak, doğru bilgilendirmek ve şartlar dahilinde en iyi sonuca ulaşmaktır.

 

Esas itibariyle Almanya’da üç aydan fazla süre kalmak ya da burada çalışmak isteyen bir kişi, Almanya’ya giriş yapmadan önce Almanya vizesi talebinde bulunmak zorundadır. Bu vizeyle giriş yapıldıktan sonra, ikamet edilen yerin yabancılar dairesi oturum izni vermek için yetkilidir. Oturum izin belgesi sürelidir ve her zaman belirli bir ikamet amacı için verilir. Bu amaçlar örneğin, aile birleşimi, yüksek okul öğrenimi veya bir iş akdi için olabilir. 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren yürürlükte olan AB Mavi Kartı adı altında yeni bir oturum düzenlemesi mevcuttur. Söz konusu düzenlemeden Almanya’da çalışmak isteyen ve 5 yıllık meslek tecrübesi bulunan yüksek ve dengi okul mezunları yararlanabilmektedirler.

 

AB Mavi Kartı oturum düzenlemesine başvurabilmek için, yıllık en az 44. 800 Euro brüt getirisi olan bir iş sözleşmesi veya bağlantılı bir iş teklifi ibraz edilmiş olmalıdır. Çalışma ajansı gerektiğinde yabancılar dairesi tarafından işleme ortak edilmek zorundadır.

 

Ayrıca bundan böyle yabancı ülke yüksek okul mezunlarına Almanya’da kendi meslekleriyle ilgili iş aramaları için altı aylık bir izin de verilmektedir.

 

Almanya’da şirket kuran kişiler için ise geçmiş tecrübe, sermaye yapısı, idari otoriteye sunulan iş planı doğrultusunda değerlendirme yapılmakta ve uygun görülenlere oturum izni verilmektedir.

 

Detaylı bilgi ve ücretlendirme için lütfen bizimle irtibata geçiniz...

 

Almanya Oturum & Çalışma İzni

ILBA CONSULTING

ILBA CONSULTING

Online : 1
Bugün Tekil : 31
Bugün Çoğul : 62
Dün Tekil : 26
Dün Çoğul : 36
Toplam Tekil : 25636
Toplam Çoğul : 54855